
Pierwszym krokiem jest znalezienie pracy w Szwajcarii. Ogólnie rzecz biorąc, znalezienie nowej pracy w Szwajcarii nie jest trudne. Głównymi przyczynami tego stanu rzeczy są bardzo niska stopa bezrobocia i dobra koniunktura gospodarcza. Wysoko wykwalifikowani pracownicy są szczególnie poszukiwani na szwajcarskim rynku pracy. Jednak nawet jako wykwalifikowany pracownik, np. w przemyśle, rzemieślnik lub pielęgniarka, masz duże szanse na szybkie znalezienie dobrej pracy w Szwajcarii.
Jakie są wymagania?
Dzięki umowom dwustronnym między Unią Europejską a Szwajcarią każdy obywatel UE może ubiegać się o pracę w Szwajcarii i ją podjąć.
Poszukiwanie pracy
Podobnie jak w Niemczech, ludzie zazwyczaj szukają nowej pracy przez Internet. Istnieją różne portale, na których można znaleźć poszukiwaną pracę, na przykład www.praca-w-szwajcarii.com. Oczywiście można również skontaktować się bezpośrednio z firmami, telefonicznie lub pocztą elektroniczną.
Procedura składania wniosków
Procedura składania wniosków jest zasadniczo taka sama jak w Polsce. Obowiązuje zasada składania wniosków przez Internet. Należy przesłać list motywacyjny (letter of motivation), życiorys (CV), referencje i świadectwa. Jeśli zgłoszenie zostanie rozpatrzone pozytywnie i kandydat zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, zwykle odbywa się druga rozmowa. Szczególnie w przypadku ubiegania się o wyższe stanowiska należy spodziewać się drugiej rozmowy kwalifikacyjnej. Artykuł zawierający wskazówki dotyczące składania wniosków można znaleźć tutaj.
Pod koniec procesu składania podań często wymagane jest przedstawienie kilku referencji. Oznacza to na przykład informacje od (byłych) przełożonych. Dział kadr prosi o takie referencje podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a następnie kontaktuje się z nimi w celu uzyskania dodatkowych informacji o kandydacie i jego dotychczasowej działalności.
Małe, ale subtelne różnice
Chciałbym zwrócić uwagę na pewne różnice w poszukiwaniu pracy. W Szwajcarii nie używa się tak często określeń „pełny etat” i „niepełny etat”; zamiast tego stosuje się procentowy podział pracy. Logicznie rzecz biorąc, 100% odpowiada pełnemu etatowi, a 50% – połowie etatu. Stosunkowo często ogłaszane są także konkursy na stanowiska 80% i 60%. Ochrona przed zwolnieniem nie jest porównywalna z ochroną przed zwolnieniem w Niemczech. W Szwajcarii mówi się holidays, a nie holiday. Na koniec warto zauważyć, że w Szwajcarii nie używa się litery „ß”.
PS: Jakie masz doświadczenia z poszukiwaniem pracy w Szwajcarii?