Zadzwoń: +48 77 443 46 31

Załatwianie ostatnich formalności przy emigracji do Szwajcarii

Ten wpis jest poświęcony ważnym sprawom, którymi nie trzeba się zajmować zaraz po przeprowadzce do Szwajcarii. Niemniej jednak kwestie te są ważne i należy je rozważyć oraz zadbać o nie w odpowiednim czasie.

Zmiana prawa jazdy

W Szwajcarii zamiast terminu „Führerausweis” używa się terminu „Führerschein”. Od dnia rejestracji w Szwajcarii masz dokładnie rok na zmianę niemieckiego prawa jazdy na szwajcarskie prawo jazdy. (W przypadku zawodowych kierowców ciężarówek lub zawodowego transportu osób, szwajcarskie prawo jazdy jest wymagane przed pierwszym transportem). Konwersja jest bardzo prosta i odbywa się w krótkim czasie. Potrzebne są:

  • Wypełniony formularz zgłoszeniowy. W tym miejscu szwajcarski optyk/lekarz okulista potwierdza Twój wzrok.
  • Oryginał niemieckiego prawa jazdy
  • Dowód osobisty cudzoziemca
  • Zdjęcie paszportowe

W tym celu należy udać się do właściwego urzędu ds. ruchu drogowego i przekazać dokumenty uprzejmemu urzędnikowi. Niemieckie prawo jazdy zostanie przesłane do Federalnego Urzędu Transportu Samochodowego we Flensburgu. Kopia tego dokumentu jest ważna jako tymczasowe prawo jazdy. Twój dokument tożsamości cudzoziemca zostanie skopiowany i zwrócony. Po 10-15 minutach wszystko powinno być gotowe. Po kilku dniach otrzymasz pocztą swoje szwajcarskie prawo jazdy.

Telefon, internet, telefon komórkowy

Tylko Ty wiesz, czy telefon stacjonarny jest Ci jeszcze potrzebny. Ja już go nie mam i nie tęsknię za nim. Dla większości osób najlepszym wyborem będzie połączenie z Internetem za pomocą sieci WLAN w połączeniu z abonamentem za telefon komórkowy. Oszczędne lisy i oszczędni junkies ???? tylko wybrać abonament komórkowy i zrobić hotspot z telefonu komórkowego, bo w Szwajcarii korzystanie z danych komórkowych jest często nielimitowane. Na przykład za abonament komórkowy płacę 32 CHF miesięcznie. Połączenia i SMS-y na terenie Szwajcarii są bezpłatne. Dane mobilne nie są ograniczone – ani ilość danych, ani ich szybkość. Zasięg sieci jest bardzo dobry.

TransferWise

Korzystam z usługi Transferwise, aby tanio wymieniać franki szwajcarskie na euro lub inne waluty. W aplikacji Transferwise mogę w każdej chwili wymienić swoje saldo na wiele różnych walut. Dzięki opcjonalnej karcie debetowej-mastercard mogę dokonywać tanich i zbliżeniowych płatności za granicą.

Anuluj umowy w Polsce

Umowy na telefon komórkowy, telefon stacjonarny i internet, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i ubezpieczenie domu, prenumeratę gazet itp. należy rozwiązać w Niemczech, aby nie płacić niepotrzebnie za coś, co nie jest nam potrzebne. Większość usługodawców wymaga jedynie zwykłego pisma o rezygnacji, w którym podaje się powód przeprowadzki do Szwajcarii. W większości przypadków wystarczającym dowodem jest potwierdzenie rejestracji, które otrzymuje się podczas rejestracji w Szwajcarii.

PS: Czy wyobrażasz sobie pracę bez sieci WLAN i używanie telefonu komórkowego jako hotspotu?

Dodaj komentarz

PRACA W SZWAJCARII LOGO WHITE

Biuro pośrednictwa pracy

PERSONAL-EU24
Schüttorf, Dolna Saksonia, Niemcy
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 09:00 do 17:00.

LOGO PERSONAL-EU24 WHITE COPYRIGHT

Subskrybuj Nasz Biuletyn

RODO *
KONTAKT
  • +48 774 434 631
  • +49 5923 968 36 75
  • Numer telefonu komórkowego / WhatsApp: +49 1573 7283268
  • E-Mail: cv@praca-w-szwajcarii.com
  • https://www.praca-w-szwajcarii.com