Ubezpieczenie zdrowotne jest w Szwajcarii obowiązkowe. Każdy mieszkaniec jest zobowiązany do przystąpienia do kasy chorych. W przypadku osób rozpoczynających działalność okres ten wynosi trzy miesiące. Oznacza to, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy można poświęcić czas na zapoznanie się z różnymi ubezpieczeniami i wybrać to, które najlepiej odpowiada naszym potrzebom. W większości towarzystw ubezpieczeń zdrowotnych jest to możliwe całkowicie przez Internet.
Podstawy
W Szwajcarii każdy (także współmałżonkowie i dzieci) płaci indywidualną składkę na ubezpieczenie zdrowotne, która jest niezależna od wysokości jego wynagrodzenia. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest różna w poszczególnych regionach i u poszczególnych świadczeniodawców. W przypadku osób o niskich dochodach może nastąpić obniżenie składki.
Zasadniczo każdy musi partycypować w kosztach opieki zdrowotnej. Do składki na ubezpieczenie zdrowotne dochodzą jeszcze udział własny i nadwyżka. Wysokość udziału własnego może wynosić od 300 CHF do 2500 CHF rocznie. Udział własny to procent wydatków na opiekę zdrowotną w ciągu roku, który należy pokryć z własnej kieszeni, zanim firma ubezpieczeniowa pokryje koszty opieki zdrowotnej. Im wyższa stawka udziału własnego, tym niższa miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Dzieci i młodzież do 18 roku życia nie płacą udziału własnego. Po osiągnięciu progu udziału własnego, kasa chorych pokrywa koszty leczenia, choć ubezpieczony nadal ma udział własny w wysokości 10%, tzn. kasa chorych pokrywa tylko 90% poniesionych kosztów leczenia. Maksymalna kwota rocznego udziału własnego wynosi 700 CHF, a w przypadku dzieci i młodzieży – 350 CHF.
Który model ubezpieczenia jest dla mnie odpowiedni?
Aby zaoszczędzić na składkach, można wybrać jeden z różnych modeli ubezpieczenia. Na przykład istnieje model lekarza rodzinnego: płacisz niższą miesięczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne, ale w razie pytań dotyczących zdrowia zawsze musisz najpierw udać się do swojego lekarza rodzinnego. Jeśli chcesz otrzymać pokój jednoosobowy i leczenie przez lekarza prowadzącego w szpitalu, możesz wybrać ubezpieczenie dodatkowe.
Na przykład ja korzystam z modelu lekarza rodzinnego i mam ubezpieczenie dodatkowe Flex. Płacę nieco mniejszą składkę w przypadku modelu lekarza ogólnego. Dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu Flex mogę wybrać, w jaki sposób będę leczony w szpitalu w razie potrzeby – tanio i prosto (ubezpieczenie ogólne) lub drożej i wygodniej (ubezpieczenie półprywatne lub prywatne).
Dentysta nie jest uwzględniony
Dużą różnicą w stosunku do niemieckiego systemu opieki zdrowotnej jest leczenie przez dentystę. Trzeba za to zapłacić z własnej kieszeni, co może być dość kosztowne. Można również wykupić dodatkowe ubezpieczenie w kasie chorych. Moja rada: nie odkładaj leczenia stomatologicznego na później, przed wyjazdem do Szwajcarii (tak jak ja wtedy ;-)), lecz zrób to jeszcze w Polsce.
PS: Jakie jest Twoje pierwsze wrażenie na temat systemu opieki zdrowotnej w Szwajcarii?