Zadzwoń: +48 77 443 46 31

Poszukiwanie mieszkania w Szwajcarii

Po wykonaniu pierwszego kroku i zdobyciu pracy rozpoczyna się poszukiwanie mieszkania. Na pierwszy rzut oka nie powinny odstraszać wysokie szwajcarskie czynsze. Wiele rzeczy jest droższych w Szwajcarii. Dotyczy to również czynszów. Jednak wyższe zarobki i niższe podatki z łatwością to rekompensują.

Szukanie mieszkania

Najlepszym sposobem na szukanie nowego miejsca do życia są największe szwajcarskie portale internetowe poświęcone nieruchomościom. W zależności od lokalizacji mieszkania, właściciel może być tak zadowolony ze znalezienia potencjalnego lokatora, że obieca mu jeden lub dwa miesiące mieszkania bezczynszowego (np. w kantonie Schaffhausen). W przeciwnym razie, podczas pierwszego oglądania mieszkania, stoisz w kolejce do drzwi wejściowych wraz z setką innych potencjalnych najemców (niestety częste zjawisko w Zurychu).

Porównaj oferty

W mniejszych społecznościach można uzyskać stosunkowo dużo za stosunkowo niewielkie pieniądze. W centrach miast czynsze są naturalnie wyższe. Na terenach wiejskich istnieje duża podaż nowych mieszkań w przystępnych cenach, o wysokim standardzie wykończenia, w tym z nowoczesną, wyposażoną kuchnią i wieżą pralniczą (pralka i suszarka do ubrań umieszczone jedna na drugiej) w mieszkaniu.

W mieście nie można mieć dużych oczekiwań za te same pieniądze. Prawdopodobnie będzie to mieszkanie w starym budynku bez większych wygód. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć tylko dobre rzeczy o właścicielach. Usługi oferowane lokatorom są na bardzo wysokim poziomie. Jeśli coś się zepsuje, jest szybko i bezproblemowo wymieniane. Z tego punktu widzenia czynsz, który na pierwszy rzut oka wydaje się wysoki, nabiera odpowiedniej perspektywy.

Jakie to powinno być mieszkanie?

Lokalizacja, wielkość i wyposażenie mieszkania są dla mnie najważniejszymi kryteriami przy jego wyborze. Jeśli masz dzieci, możesz preferować pobyt na wsi, a nie w środku miasta. Jeśli potrzebujesz wózka dziecięcego lub musisz regularnie nosić ciężkie torby z zakupami, wybierz raczej mieszkanie z windą – chyba że regularne pokonywanie schodów traktujesz jako dodatkowy trening ;-). Nowe mieszkanie powinno mieć już balkon, prawda? Kto nie lubi siedzieć na świeżym powietrzu, popijając chłodny napój, i cieszyć się ciepłym letnim wieczorem?

Bardzo ważna: kwestia parkowania. Miejsca parkingowe są często niewystarczające. Czy w ogóle potrzebujesz samochodu? Jeśli tak, to zazwyczaj nie ma możliwości ominięcia wynajętego miejsca parkingowego. Jednak zwłaszcza na terenach miejskich nie zawsze łatwo jest je znaleźć. A kiedy w końcu znajdziesz miejsce parkingowe, będziesz zaskoczony wysokością miesięcznego czynszu. W Zurychu 200 CHF za miejsce na parkingu podziemnym miesięcznie to normalna cena – widziałem nawet ogłoszenia o miejscach parkingowych za 850 CHF miesięcznie.

Na obszarach wiejskich można się spodziewać 100 CHF miesięcznie. Uważam, że jeśli to możliwe, należy zawsze mieszkać jak najbliżej miejsca pracy. Jestem osobą, która od dawna dojeżdża do pracy i mogę tylko powiedzieć, jak bardzo zatłoczone są autostrady i pociągi w godzinach szczytu.

Oficjalne daty przeprowadzki

Istnieją oficjalne daty przeprowadzki. (Są one różne w różnych miejscach i kantonach. W oficjalnych terminach przeprowadzek podaż mieszkań jest największa. Ułatwia to znalezienie odpowiedniej dla siebie nieruchomości. Najwięcej osób przeprowadza się 31 marca, 30 czerwca i 30 września.

Nie musisz się jednak martwić, ponieważ zawsze możesz uzgodnić termin wprowadzenia się bezpośrednio z wynajmującym. Jeśli od razu nie znajdziesz czegoś odpowiedniego, możesz na razie przenieść się do umeblowanego mieszkania. Twój nowy pracodawca może nawet oferować taką usługę.

Formalności

Przy podpisywaniu umowy najmu wynajmujący wymaga wpłacenia kaucji w wysokości od jednego do trzech miesięcznych czynszów. Podobnie jak w Niemczech, środki te są przekazywane na specjalne konto. Dalsze formalności, takie jak rejestracja w urzędzie gminy i inne, opisano w kolejnych artykułach. .

PS: Czy przeprowadzka do Szwajcarii będzie dla Ciebie wyzwaniem czy łatwym zadaniem?

Dodaj komentarz

PRACA W SZWAJCARII LOGO WHITE

Biuro pośrednictwa pracy

PERSONAL-EU24
Schüttorf, Dolna Saksonia, Niemcy
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 09:00 do 17:00.

LOGO PERSONAL-EU24 WHITE COPYRIGHT

Subskrybuj Nasz Biuletyn

RODO *
KONTAKT
  • +48 774 434 631
  • +49 5923 968 36 75
  • Numer telefonu komórkowego / WhatsApp: +49 1573 7283268
  • E-Mail: cv@praca-w-szwajcarii.com
  • https://www.praca-w-szwajcarii.com